„Ha élünk, az Úrnak élünk, ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Tehát akár élünk, akár meghalunk, az Úréi vagyunk.”

„Jézus mondja: Én kérni fogom az Atyát, és másik Pártfogót (Vigasztalót) ad nektek, hogy veletek legyen mindörökké.”

„Jézus mondja: Nem hagylak titeket árván, eljövök hozzátok.”

„Jézus mondja: Én örök életet adok követőimnek, és nem vesznek el soha, mert senki sem ragadhatja ki őket az én kezemből.”


Nehéz kemény dió

Megoszlanak a vélemények, hogy valódi fordulatnak tekinthető-e a kéthetes vatikáni püspökök gyűlésének záródokumentuma. A szinódus a család és a vallás témája köré épült, és tárgyalt a „nem hagyományos” együttélések és gyermekeik elfogadásáról az egyházközösségben.  A katolikus egyház, bár továbbra sem tartja az „Isteni szándék megvalósítulásának” a melegházasságot, de tisztelettel és befogadóan nyit a melegek felé.

 

A szinódus célja az egyház előtt álló új kihívások kezelése, és a római katolikus egyház hivatalos véleményének megformálása volt, a pápa vezette püspöki testületben pedig idén új, megosztó témák is előkerültek.

A szinódus előzetes tanácskozási dokumentumát, vagyis az első vitahét után meghozott tárgyalandó pontokat Erdő Péter bíboros olvasta fel, amiben a családokat érintő kérdések között helyet kaptak a „nem hagyományos” együttélési formákban élők felé. Ez a Vatikán első írásba foglalt nyitása a homoszexuális párkapcsolatban élők és gyermekeik felé. A Ferenc pápa által vezetett szinódus az előzetes dokumentumban kimondta, hogy a nem hagyományos együttélési formáknak is lehetnek „pozitív aspektusai”, és hogy a melegek ugyanolyan értékekkel tudnak hozzájárulni az egyházhoz, mint a többi hívő. A kijelentések hűvösnek tűnhetnek elsőre, de a korábbi megközelítéshez képest, miszerint a homoszexuális párkapcsolatban élők „bűnben élnek”, óriási váltás. A püspöki szinódus zárt ajtók mögött, a média kizárásával zajlott, amit főleg a konzervatív egyházi személyek kifogásoltak, arra hivatkozva, hogy ezzel nem kap elég nyilvánosságot a vita, és hogy a pápa elfogultsága egyes a kérdésekben túl nagy befolyással bírt a püspökökre. A konzervatív püspökök csütörtökön bejelentették, hogy elhatárolódnak a szinódus melegeket és elváltakat érintő pontjaitól. Egyesek szerint a pápa ezzel a nyitással a katolikus egyház alapvető tanait tagadta meg.

A szemléletváltás beleillik a pápa eddigi nyilatkozatainak sorába. Az egyházfő korábban többször tett olyan kijelentéseket, miszerint nem ítélkezik a homoszexuális hívők felett, hiszen – mint fogalmazott – aki Istent keresi, a fölött nincs joga bíráskodni. Ferenc pápa szerint a kirekesztés a keresztény irgalmasságnak, sőt az emberi jogoknak is a megtagadása. A szinódus záródokumentumát október 18-án szavazták meg, amiben a gyűlés során felmerült 62 pontról szavaztak a püspökök. Ebben a kormányok figyelmét is felhívták a családok támogatására és az egyenlő esélyek megteremtésére, a szegények védelmére és az „emberségesebb gazdasági rendszer” működtetésére.

Federico Lombardi vatikáni szóvivő bejelentése szerint a témákból mindössze 3 nem kapta meg a kellő többséget ahhoz, hogy elfogadott legyen. Nem kapott kellő támogatottságot az elváltak és újraházasodottak helye a hitközösségben, és az azonos neműek együttélésének és gyermekeiknek a támogatása. Ezt továbbra sem tekintik az „isteni szándék szerinti”, hagyományos családdal egyenlőnek. A konzervatív hangok tehát továbbra is erősebbek az egyházban, s így egyes sajtóorgánumok, mint például a The Guardian brit napilap már kifejezetten a reformer pápa és a konzervatívok közti harcról beszél. A nem kétharmados pontok a Vatikán szerint nem vesztek el, mindössze további vita tárgyát kell, hogy képezzék. A szinódus döntését most nemzetközi vitára bocsátják, a püspöki gyűlés legközelebb 2015 októberében ül össze az ügyben.

A retorikai elmozdulás és az előzetes dokumentum nyitását a meleg közösségek felé egyesek az 1962-es Második Vatikáni Zsinathoz hasonlítják. Ekkor döntöttek az ökumenikus párbeszéd megkezdéséről, és itt fogadták el általánosan a nemzeti nyelvű misézést. A zsinat a XX. század elvárásaihoz való alkalmazkodás kezdeteként értelmezhető.

A Ferenc pápa vezette katolikus egyház a szakértők szerint újabb ébredését éli, és várhatóan a jelenlegi nyitás egy messzire mutató folyamat első lépésének tekinthető. A pápa és a püspöki testület láthatóan figyelembe vette a megváltozott emberi életet és a világban zajló szociális, társadalmi, gazdasági, politikai változásokat.

A pápa nyitása a modern világra megnyilvánul abban is, hogy több platformon szólítja meg a hívőket, próbál alkalmazkodni a digitális kor elvárásaihoz és az új generációkhoz. Van például saját, mobilra tölthető alkalmazása is (Pope app), amin keresztül minden nap üzen valamit a hívőknek, közzéteszi a következő úti céljait, és az összes közösségi oldalon rendelkezik hivatalos profillal.

Miserend

Hétfő 7:30
Kedd 18:00
Szerda 7:30
Csütörtök 18:00
Péntek 18:00
Szombat 7:30
VASÁRNAP 7:30
10:00
12:00

 Részletek a képre kattintva